ponedjeljak, 22. lipnja 2015.
Kako da vam dom uvijek bude mirisan bez kupovine skupih preparata
Kuhinjske pare, miris cigaretnog dima, vonj tenisica – samo su neki od mirisa u kućanstvima koji nisu samo neugodni nego i tvrdokorni. No, i njih se možete riješiti
U urednom i čistom stanu ugodno je živjeti. No, da bi ugoda bila potpuna, u domaćinstvu ne bi smjelo biti ni neugodnih mirisa. Njih se malo teže riješiti nego vidljive prljavštine, ali i to je moguće.
Hladnjak
Izvor loših mirisa: Aromatične vrste sira, češnjak ili riba svojim snažnim mirisima prekrivaju mirise ostalih namirnica. No i bez sira intenzivnog mirisa, loš će miris u hladnjaku stvoriti osušeni ostaci hrane, poput različitih umaka.
Prva pomoć: Kako bi se miris namirnica što manje širio, sva jela i otvorene ambalaže dobro prekrijte kuhinjskom folijom. Ugodan miris osigurat će komadić vate umočen u ekstrakt vanilije. Ostavite ga na tanjuru dok se ne osuši pa ga stavite u hladnjak.
Savjet više: Kako biste neutralizirali arome, u hladnjak stavite malo mljevene kave na tanjuriću, iskorišteni filter kave ili polovicu jabuke. Kava može djelovati i nekoliko tjedana, a filter odnosno jabuku uklonite nakon dva do tri dana, jer će se u protivnom pretvoriti u smrdljive bombe.
Cigaretni dim
Izvor loših mirisa: Zabava je bila odlična, no nakon što su gosti otišli težak dim cigereta ostaje satima u stanu i odjeći.
Prva pomoć: Namočite vodom veliki ručnik i razmašite se njime po prostoriji. Jakne i pulovere poprskajte nekim od osvježivača odjeće, kratko ostavite da se odjeća osuši i smrad će nestati.
Savjet više: Preko odjeće u koju se uvukao miris cigareta položite vlažne krpe – one će upiti miris. Možete djelovati i preventivno – prije okupljanja pušačkog društva rasporedite zdjelice s malo octa po kutovima sobe. Ocat dobro upija dim.
Ormar za cipele
Izvor loših mirisa: Težak i odbojan miris nastaje ako se iste cipele nose svakodnevno, a pritom se ne zrače i ne čiste, ili materijal od kojeg su izrađene nije prozračan. Posebno sportaši moraju redovito čistiti i mijenjati unutarnje uloške u obući kako bakterije koje se razvijaju na znoju što se raspada ne bi izazivale smrad.
Prva pomoć: Cipele ostavite da se posve osuše u dobro prozračenom prostoru. Kako ne bi izgubile oblik, potplat ne stavljajte izravno na radijator ili na sunčevo svjetlo. Ako su cipele vlažne, izvadite uloške i napunite cipele novinskim papirom, a zatim ih nemojte nositi barem jedan dan.
Savjet više: Malo pijeska za mačke uspite u čistu čarapu i preko noći stavite u cipelu. Pijesak odlično upija vlagu, a s njom i neugodne mirise. Za dodatnu svježinu u cipele stavite mirisne vrećice za ormar.
Kuhinjske pare
Izvor loših mirisa: U uskim, malim kuhinjama koje nemaju dobru cirkulaciju zraka nakupljaju se pare od pripreme ribe, češnjaka, pečenih i prženih jela te se šire po cijelom stanu.
Prva pomoć: Nekoliko kora naranče zagrijte u pećnici na 170 Celzijevih stupnjeva, a zatim otvorite vrata pećnice i pustite da se miris proširi. Sličan će učinak imati i manja količina octa zagrijana u vodi na štednjaku.
Savjet više: I sami možete napraviti miris za kuhinju. Stavite u vodu kuhati šaku klinčića ili prutić cimeta. U pećnici možete zagrijati dvije žličice mljevenih začina na 100 Celzijevih stupnjeva na limu za pečenje.
Toalet
Izvor loših mirisa: Ako se zahodska školjka imalo zapusti, iz nje će se širiti težak i ustajali smrad.
Prva pomoć: Kako biste hitno ublažili problem, u toaletnoj prostoriji istodobno zapalite jednu ili više šibica. Kada kemijski spoj na glavi šibice izgori, prekrije sve ostale mirise.
Savjet više: Kapnite malo ulja vanilije na žarulju u toaletnoj prostoriji. Svaki put kad upalite svjetlo, proširit će se ugodan miris.
Još mirisnih ideja
Kante za otpatke: Kako biste uspješno uklonili bakterije, kantu za otpatke barem jednom mjesečno obrišite mokrom krpom i univerzalnim sredstvom za čišćenje. Na poklopac možete učvrstiti neutralizator mirisa, ali pripazite da spužva u njegovoj unutrašnjosti uvijek bude vlažna kako bi upijala neugodne mirise.
Stroj za pranje posuđa: Ne ostavljajte zaprljano posuđe po nekoliko dana u stroju. Ako vam se to ipak dogodi, uključite program pranja s visokom temperaturom i u košaricu stavite polovicu limuna.
Usisavač prašine: Malo deterdženta u prahu pospite na pod i usisajte pa će mirisne tvari pri upotrebi usisavača strujiti prema van. Ugodne mirise možete dobiti i ako nakapate malo mirisnog ulja na filter.
Odvodi: Redovito koristite preparate namijenjene za čišćenje odvoda u kuhinji i kupaonici. Njihovi sastojci razgrađuju ostatke deterdženta, masti i taloge ulja, čime se eliminira izvor lošeg mirisa. Upotrebljavajte ih isključivo prema uputi na ambalaži. Ne miješajte ih sa sredstvima za čišćenje!
Mačja kutija: Za neutraliziranje mačjih mirisa najbolje je koristiti piljevinu, jer odlično upija vlagu, a pritom ne smrdi. Kako bi miris bio bolji, u piljevinu ili pijesak za mačke umiješajte malo praška za pecivo, jer dobro upija intenzivne mirise.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
0 komentari:
Objavi komentar